skip to main content

zdrowa dieta

Oprócz tego w jaki sposób pielęgnujesz zęby na co dzień duże znaczenie dla ich zdrowia ma także rodzaj i jakość spożywanych przez ciebie produktów spożywczych. Dostarczając im właściwych mikroelementów przyczyniasz się do lepszej kondycji i wytrzymałości swych zębów. Do składników diety jakie mają największy wpływ na kondycję uzębienia zalicza się przede wszystkim warzywa i owoce, produkty pochodzenia mlecznego oraz ryby. W opozycji do nich należy minimalizować produkty zawierające cukier, którego negatywny wpływ na zęby jest zapewne oczywisty dla wszystkich.

Warzywa i owoce

marchewJarzyny i owoce jakie powinny koniecznie znaleźć się w twej diecie jeśli pragniesz wzmocnić zęby to w szczególności brokuły, marchewka oraz truskawki. Marchewkę, podobnie jak i wiele innych warzyw najlepiej jest jeść w formie surowej, gdyż w tej postaci zawiera najwięcej witamin. Jedzenie marchwi w stanie surowym pomaga oczyszczać zęby, jest ona bardzo dobra dla naszych dziąseł. Brokuły zawierają spore ilości wapnia i pozwalają zapobiec odsłanianiu szyjek zębowych i mają duży udział w walce z paradontozą. Mają w składzie także składniki zwiększające odporność dziąseł na bakterie. Truskawki z kolei są naturalnym źródłem substancji wybielających zęby, które zawarte są również w specjalnych wybielających pastach do zębów. Dodatkowo mają właściwości zapobiegawcze przed odkładaniem się kamienia nazębnego.

Produkty pochodzenia mlecznego i ryby

serRola produktów pochodzenia mlecznego dla kondycji uzębienia jest szeroko znana. Nawet małe dzieci w przedszkolu wiedzą, że należy pić mleko dla zdrowia zębów. Natomiast zawartość potrzebnego zębom wapnia jest znacznie wyższa w przetworach mlecznych niż w samym mleku. Wapń jest głównym budulcem zębów i musimy dostarczać go organizmowi w odpowiednich ilościach by uniknąć ryzyka ukruszenia czy złamania zębów, a sporo znajdziemy go w takich przetworach mlecznych jak jogurty, maślanki czy kefiry. Odpowiednim pokarmem pochodzenia mlecznego jest również żółty ser. Udowodniono iż jedzenie go podwyższa pH płytki nazębnej co doprowadza do ograniczenia niebezpieczeństwa wystąpienia próchnicy lub zapalenia dziąseł.

Przyswajanie wapnia zależne jest także od występowania witaminy D zawartej m.in. w tłuszczach, zwłaszcza w tłustych rybach, które same z siebie są zdrowsze niż mięso zwierząt lądowych. Witamina D ma znaczenie dla mineralizacji szkliwa oraz twardości zębów oraz kości.